Banki i Kredyty

Ekspresowe przelewy jeszcze w tym roku

Z wielką niecierpliwością czekamy na przelew wynagrodzenia od pracodawcy. Często zdarza się, że przelew został wysłany, a wieczorem tego samego dnia go jeszcze nie ma. W tym roku przelewy natychmiastowe mają stać się standardem.
Standardowe przelewy wysyłane są zgodnie z harmonogramem sesji elixir. Sesje elixir odbywają się tylko dni robocze od poniedziałku do piątku, co więcej, w każdym banku są średnio tylko 3 sesje wychodzące w ciągu dnia. Co to oznacza? Załóżmy, że dany bank ma sesje wychodzące w godzinach 9:00, 12:00, i 15:30, a drugi bank do którego wysyłamy przelew ma sesję przychodzące w godzinach 12:00, 14:00, 16:30, to wysyłając przelew o godzinie 15:40 możemy spodziewać się naszych pieniędzy najszybciej o godzinie 12:00 następnego dnia.

W przypadku przelewów natychmiastowych ma się to zmienić. Przelewy będą dochodzić w kilka sekund nawet w weekend. Cały model biznesowy tego przedsięwzięcia będzie się opierał na pośrednikach, którzy mają konta w wielu bankach. Realizacja takiego przelewu będzie odbywała się na takiej zasadzie: pracodawca wysyła nam przelew na nasze konto, system rozpoznaje z jakiego banku wysłał przelew i do jakiego banku przelew ma zostać wysłany. Na tej podstawie przelew trafia na jedno z wielu kont pośrednika (w tym przypadku do tego samego banku co pracodawca), następnie przelew wychodzi z konta pośrednika na nasze konto (to też jest przelew wewnątrz jednego banku).

W Polsce póki co działa dwóch pośredników przelewów ekspresowych: Blue Media i Krajowa Izba rozliczeniowa. Z usług tych firm korzysta już coraz więcej banków w Polsce, a sama usługa przelewów ekspresowych cieszy się ogromnym zainteresowaniem Klientów. W Polsce z przelewów ekspresowych realizowanych przez firmę Blue MEdia można korzystać już w czterech bankach: Alior Sync, mBank, MultiBank i Podkarpacki Bank Spółdzielczy. KIR świadczy swoje usługi dla: Alior Bank, BRE Bank, BZ WBK, ING Bank Śląski, Meritum Bank, Millennium Bank.

Póki co za przelewy natychmiastowe trzeba sporo zapłacić. W BZ WBK zapłacimy 3zł. Z ciekawą propozycją możemy spotkać się natomiast w Alior Syncu, który oferuje aż 10 darmowych przelewów natychmiastowych w miesiącu. Z pewnością wraz ze wzrostem zainteresowania usługą przelewów natychmiastowych ich ceny staną się konkurencyjne.

2 komentarze

  • kulik

    Przelewy natychmiastowe w Alior Sync to bardzo ciekawa sprawa. Mam tam konto tylko do przelewów, zakupów w internecie i wypłat z bankomatów. 10 przelewów natychmiastowych za darmo to całkiem ciekawa oferta, choć jak wiadomo często nie działają tak jak powinny (i nie są realizowane to wszystkich banków).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *