Banki i Kredyty

Przeniesienie kredytu do innego banku. Czy to możliwe? Jak to zrobić?

Możliwość przeniesienia kredytu do innego banku jest wciąż mało znaną usługą. W rzeczywistości przynosi ona korzyści wielu osobom zadłużonym, które nie są zadowolone z warunków spłat należności lub nie są w stanie ich oddać. Banki starają się jak mogą, skutecznie przyciągając klientów konkurencji wraz ze swoimi – już zaciągniętymi – kredytami. Czy słyszałeś kiedykolwiek o możliwości przeniesienia zadłużenia do instytucji oferującej lepsze warunki spłaty? Kwestię tę uczyniliśmy tematem przewodnim niniejszego artykułu. Serdecznie zapraszamy!

Dlaczego potrzebujemy przeniesienia kredytu?

Niestety, ale trzeba przyznać szczerze, że zazwyczaj to brak rozeznania w momencie zaciągania kredytu zmusza dłużnika do późniejszego poszukiwania alternatyw. Ze statystyk jasno wynika, że wielu Polaków w momencie zaciągania kredytu nie stara się znaleźć najlepszej oferty. Znaczna część obecnych kredytobiorców po prostu udała się do swojego banku i przyjęła zaproponowane tam warunki. Aby trafić w ten sposób na opłacalną ofertę, trzeba mieć naprawdę dużo szczęścia!

Załóżmy zatem, że zaciągasz kredyt bez analizy propozycji konkurencji. Po jakimś czasie jednak orientujesz się, że spłacane przez Ciebie raty są znacznie wyższe niż u ludzi z podobnymi zobowiązaniami. Co możesz zrobić w takiej sytuacji? Przenieść kredyt do innego banku. Kiedy jednak warto zdecydować się na taki krok, a kiedy mogłoby okazać się to nieopłacalne?

Przenosić kredyt, czy nie?

Należy wspomnieć w tym miejscu, iż usługa przeniesienia kredytu może objąć znacznie więcej niż ?przerzucenie? zobowiązania na kanwę innej instytucji. Obecne banki oferują tak zwane kredyty konsolidacyjne, czyli możliwość połączenia (konsolidacji) kilku zobowiązań w jedno.

Jeśli wahasz się nad tym, czy przenieść kredyt do innej instytucji, weź pod uwagę kilka poniższych wskazówek:

  • Zastanów się, czy w ten sposób faktycznie oszczędzisz ? weź pod uwagę wszystkie koszty poboczne i realną stopę oprocentowania;
  • Jeśli posiadasz kilka różnych zadłużeń, dowiedz się, czy nie możesz połączyć je w jedno o niższym oprocentowaniu;
  • Jeśli przez spłatę swoich zobowiązań wydajesz więcej pieniędzy niż zarabiasz, realnie grozi Ci popadnięcie w spiralę zadłużenia. Jest to ostatni dzwonek, by uporządkować swoje długi, co można uczynić dzięki przeniesieniu kredytu.
  • Uważasz, że obecny kredytobiorca Cię wykorzystuje? Nie poczuwaj się zatem do sztucznej lojalności względem niego. Jeśli znalazłeś lepszą ofertę, przenieś kredyt.

Gdzie należy się jednak udać i co należy zrobić, aby poprawnie przeprowadzić takie przedsięwzięcie?

Jak przenieść kredyt gotówkowy?

Sposób przeniesienia kredytu zależy od jego rodzaju. W przypadku kredytów gotówkowych wyróżnia się dwie metody. Pierwsza z nich to skorzystanie z konsolidacji. Bez względu na to, ile posiadasz zobowiązań finansowych, rozwiązanie to pozwoli Ci stworzenie jednej, niższej raty. Okres spłaty prawdopodobnie ulegnie wydłużeniu, niemniej jednak Tobie będzie łatwiej unieść kredyt. Poza tym konsolidacja bardzo często zakłada dodatkowe gratyfikacje względem klienta, na przykład w formie zastrzyku gotówki na start.

Drugi sposób na ?przeniesienie kredytu? to zaciągnięcie tańszego kredytu w innym banku oraz spłacenie innych zobowiązań za pomocą uzyskanych w taki sposób pieniędzy. Należy jednak pamiętać, ze metoda ta jest nie tylko niebezpieczna, lecz czasami także niemożliwa. Zadłużając się w celu spłacenia posiadanych już długów, łatwo wpaść jest w spiralę problemów finansowych prowadzących na samo dno. Poza tym, banki z reguły nie udzielają ?tanich? kredytów gotówkowych ludziom, którzy mają problem ze spłatą należności.

Jak przenieść kredyt hipoteczny?

Niestety, przeniesienie kredytu hipotecznego jest z reguły nieopłacalne. Jeśli nie przemyślałeś kosztów przed rozpoczęciem inwestycji, teraz jest już prawdopodobnie za późno. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy potrzebujesz kolejnego kredytu hipotecznego. Wówczas możesz znaleźć ofertę banku, który połączy stare zobowiązanie z nowym, tworząc w ten sposób kredyt z jedną ratą.

Realna opłacalność przeniesienia kredytu

Realne znaczenie słowa ?opłacalny? zależy od obranego punktu widzenia. Przeniesienie kredytu w niektórych przypadkach rzeczywiście pozwoli Ci na oszczędzenie pieniędzy. Jeśli znalazłeś się jednak w sytuacji, w której nie masz środków do spłaty posiadanych zadłużeń, nie możesz oczekiwać od banku cudów. Instytucja z pewnością połączy wszystkie Twoje raty w jedną, niższą, niemniej jednak cały okres spłaty ulegnie wydłużeniu. Oddasz w ten sposób bankowi więcej niż straciłbyś przed konsolidacją, lecz uratujesz się tym samym od bankructwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *