Banki i Kredyty

Uwaga na oszustów! Podszywają się pod PKO!

Oszuści zaczęli przesyłać fałszywe e-maile z informacją o nieprzeczytanej wiadomości przez PKO Bank Polski. Działanie oszustów jest standardowe – prośba o zalogowanie się do fałszywej strony i podanie kodów z karty kodów jednorazowych lub numeru telefonu.
Na pierwszy rzut oka można jednak dostrzec, że wiadomość jest fałszywa. Wystarczy przyjrzeć się nagłówkowi wiadomości. Odpowiedź skierowana jest na adres no-reply@cstech.cz. Dla osób bardziej obytych w technologiach internetowych nie będzie problemem zidentyfikowanie źródła wiadomości czy adresu IP, z którego wysyłana była wiadomość.

Adres odnośnika kieruje na strone snowrealtyaz.com/c/, następnie Klient przekierowywany był na stronę dvivlper.gr/xx/. Widać, że próba wyłudzenia informacji była przeprowadzona bardzo, ale to bardzo amatorsko.

Sam bank jak i przeglądarki internetowe zareagowały bardzo szybko. Maile były wysłane dziś koło południa, kilka godzin później strona została już zablokowana. Sam właściciel strony usunął stronę równie szybko.

Do takich wiadomości należy podchodzić z wielką ostrożnością. Po wejściu w odnośnik umieszczony w mailu możemy mieć też inne nieprzyjemności, np. w postaci zainstalowania na naszym komputerze szkodliwych programów, które mogą wyłudzać nasze dane osobowe.

Jeżeli w przyszłości otrzymają Państwo wyglądającą podejrzanie wiadomość e-mail prosimy o kontakt z naszą redakcją (informacje w dziale kontakt) oraz z bankiem, którego dotyczy wiadomość.

Aktualizacja 19.08.2013
Podajemy kolejny adres, który jest próbą wyłudzenia Państwa danych: expresseventphoto.com/wp/. Strona jeszcze nie została zablokowana. Wysłaliśmy już zgłoszenie w tej sprawie. Strona wygląda łudząco podobnie do prawdziwego portalu ipko.pl i wygląda tak:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *