Porady

Chcesz zmienić pracę? Wyjaśniamy, kiedy tego nie robić!

Nie ulega wątpliwości, że niniejszy okres w historii polskiej gospodarki jest w pewnym sensie wyjątkowy. Właśnie teraz trwa czas najniższego bezrobocia w historii, zarobki rosną, a ofert zatrudnienia robi się coraz więcej. Wydawałoby się, że nastał czas na zmianę swojej nielubianej pracy. Zanim jednak powiesz szefowi, że odchodzisz, zastanów się, czy aby teraz jest dobry czas na tak duże zmiany. W niniejszym wpisie odpowiadamy kompleksowo na pytanie: Kiedy nie zmieniać pracy?

Gdy nie posiadasz porządku w finansach ani planu ich prowadzenia

Jak wyglądają ?nieuporządkowane finanse?? Jest to domowy budżet (lub właśnie jego brak) mocno eksploatowany przez kredyty lub pożyczki i bezsensowne wydatki oraz niezabezpieczony wystarczająco dużą pulą oszczędności. Nawet, jeśli Twoja sytuacja finansowa zmusza Cię do poszukania lepszej pracy, lepiej będzie, jeśli najpierw postarasz się popracować nad zarządzaniem posiadanymi pieniędzmi.

Mogłoby się jednak wydawać, że to bezsensu. Na horyzoncie widnieje realna szansa lepszego zatrudnienia, a Ty akurat teraz musisz uczyć się prowadzenia budżetu domowego? Wyobraź sobie jednak następującą sytuację.

Posiadasz pracę, którą pełnisz od lat. Nie zarabiasz tam kokosów, lecz przy rozsądnym dysponowaniu pieniędzmi byłaby ona w stanie pokryć Twoje zapotrzebowanie. Dostajesz jednak kuszącą ofertę innej pracy z tej samej branży. Rzucasz więc wszystko i przenosisz się do innej firmy, Po trzymiesięcznym okresie próbnym pracodawca decyduje się jednak podziękować Ci i poszukać kogoś innego. Jak poradzisz sobie bez ułożonego budżetu domowego? Co zrobisz bez oszczędności i finansowego planu? Życzymy Ci, byś nigdy nie musiał szukać odpowiedzi na te pytania.

Gdy jesteś na urlopie macierzyńskim

Załóżmy, że niedawno urodziłaś dziecko i jesteś jeszcze na urlopie macierzyńskim. Przebywając przez wiele miesięcy w domu miałaś wystarczająco czasu, by dojść do wniosku, że Twoja praca nie jest tym, o czym marzysz. Postanawiasz poszukać więc nowego zatrudnienia.

W tym miejscu może pojawić się kilka potencjalnych trudności. Po pierwsze, firmy nie zawsze zatrudniają chętnie kobiety, które dopiero co wróciły z urlopu macierzyńskiego. Nie trzeba być lekarzem, aby domyślić się, że niemowlę wciąż potrzebuje stałej pomocy, w związku z czym matka będzie zmuszona do stosunkowo częstego korzystania z urlopów oraz zwolnień. Zdecydowanie lepiej w takiej sytuacji jest zagrzać jeszcze przez jakiś czas zajmowane stanowisko i dopiero potem poszukać nowej pracy.

Poza drugie zastanów się, czy aby na pewno zamknęłaś rozdział życia zatytułowany ?stara praca?. Załóżmy, że nie wykorzystałaś dni klasycznego urlopu jeszcze sprzed urlopu macierzyńskiego. Dotychczasowy pracodawca prawdopodobnie nie będzie chciał wypłacić Ci ich ekwiwalentu, podczas gdy nowy szef nie będzie chciał czekać kolejnych kilku tygodni na Twoje pojawienie się w nowej pracy. Zanim więc zaczniesz szukać zatrudnienia w trakcie urlopu macierzyńskiego, zastanów się kilka razy, czy aby na pewno sytuacja w obecnej pracy Ci na to pozwala.

Gdy planujesz zaciągnąć kredyt hipoteczny

Zmiana pracy przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego sama w sobie nie jest aż tak zła. Istnym strzałem w kolano byłoby jednak poszukiwanie nowego zatrudnienia przed samym złożeniem w wniosku w banku. Bardzo ważnym kryterium oceny Ciebie jako potencjalnego kredytobiorcy jest sprawdzenie stabilności Twojego zatrudnienia. Jeśli zmieniasz więc prace niczym przysłowiowe ?rękawiczki?, nie możesz liczyć na przychylne spojrzenie banku.

Gdy planujesz zajść w ciążę

Oczywistym jest, iż osoba zatrudniona w ciąży jest dla pracodawcy małym kłopotem.  Co innego, jeśli kobieta posiada już pewien staż w danej firmie i może pozwolić sobie na taki ?wybieg?. Niestety, zatrudnienie się w nowym miejscu oraz natychmiastowe zajście w ciążę mogłoby zostać potraktowane jako celowy zabieg mający na celu wykorzystanie zasobów pracodawcy. Oczywiście nie może on odmówić Ci urlopu macierzyńskiego, niemniej jednak w ramach zadośćuczynienia teoretycznie może zwolnić Cię po jego zakończeniu.

Dobrze byłoby, aby kwestię tę wziął pod uwagę także ojciec. Okres narodzin oraz pierwszych miesięcy życia dziecka stanowi spore wyzwanie na każdym polu, także finansowym. Nie jest to zatem najlepszy czas na podejmowanie ryzykownych decyzji, a taką mogłaby okazać się właśnie zmiana pracy.

Czy i Ty chciałbyś znaleźć nowe, lepsze zatrudnienie? To wspaniała wiadomość ? chcesz się rozwijać i snujesz w tym celu realne plany! Pamiętaj jednak, że nie zawsze jest na to najlepsza pora. Weź pod uwagę porady zawarte w niniejszym wpisie i znajdź lepszy czas na wprowadzenie ryzykownych zmian finansowych. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *