Porady

Upadłość konsumencka. Komu się opłaca?

Prawie dwa i pół miliona osób w naszym kraju nie jest w stanie spłacać swoich zadłużeń. Jeśli i Ty znajdujesz się w takiej sytuacji, podejmij kroki, pozwalające Ci na podreperowanie swoich finansów oraz zwrócenie zobowiązań wierzycielom. Niestety, wiele osób znajduje się w tak głębokiej spirali zadłużenia, że położenie to może wydawać się bez wyjścia. Mimo skrajnej natury problemu, istnieje jednak jego potencjalne rozwiązanie, którego podjęcia może spróbować niemalże każdy. Mamy na myśli coraz popularniejszą ostatnimi czasy upadłość konsumencką. Czym ona jest? Komu się opłaca?

Czym jest upadłość konsumencka?

Upadłością konsumencką nazywa się redukcję lub całkowite umorzenie zobowiązań osoby fizycznej i nieprowadzącej działalności gospodarskiej w przypadku niezawinione niewypłacalności. Taka możliwość ?rozwiązania? osobistych problemów finansowych przewidywana jest przez polskie prawo już od 31 marca 2009 roku. Wraz z końcem roku 2014, wprowadzono z kolei nowelizację przepisów o upadłości konsumenckiej, która znacznie zliberalizowała cały proces ubiegania się o umorzenie zobowiązań.

Mimo iż rozwiązanie to cieszy się nieustannie rosnącą popularnością, wciąż nie zapisało się ono na stale w świadomości Polaków. Sytuacja ta spowodowana była początkowo ostrymi przepisami określającymi zasady upadłości konsumenckiej. Były one tak restrykcyjne, iż przez pierwsze 5 lat funkcjonowania tej metody rozwiązania problemów finansowych skorzystało z niej zaledwie 100 osób!  Wszystko zmieniło się jednak wraz z nowelizacją, która znacznie ułatwiła cały proces.

Jak przebiega ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Pierwszym krokiem jest złożenie odpowiedniego wniosku. Kosztuje to zaledwie 30 zł, a nie 200, jak dawniej, przez zmianami w prawie. Poza tym państwo chwilowo pokrywa koszty pracy syndyka, które osoba zadłużona zwraca potem w ramach planu spłaty.

Po rozpatrzeniu wniosku przez sąd, prawdopodobnie będzie czekała Cię rozprawa. Sąd próbuje ustalić, czy dłużnik będzie w stanie uiścić choć część swoich zobowiązań. Jeśli osoba starająca się o upadłość konsumencką posiada jakąś nieruchomość, prawdopodobnie straci ją celem wypłacenia należności wierzycielom. Nie musisz jednak się martwić ? nawet jeśli Twoje mieszkanie lub dom zostaną sprzedane, powinieneś otrzymać kwotę potrzebną do pokrycia kosztów wynajmu na okres 2 lat.

W pierwszej kolejności sąd stara się pokryć długi względem Skarbu Państwa, a następnie oddać pozostałym wierzycielom ich należności. Nawet w przypadku, gdy sprzedaż dóbr dłużnika nie wystarcza na pokrycie wszystkich zobowiązań, upadłość konsumencka może zostać ogłoszona.

Należy w tym miejscu zaznaczyć, iż od samego początku istnienia możliwości bankructwa osobistego nie zmienił się główny warunek ogłoszenia jej przez sąd. Pamiętaj, iż z metody tej może skorzystać jedynie osoba, która popadła w długi z tak zwanych ?przyczyn obiektywnych?. Oznacza to problemy spowodowane niewiedzą, niezrozumieniem mechanizmów finansowych lub oszustwem.

Czy warto skorzystać z upadłości konsumenckiej?

Już sam fakt, iż zastanawiasz się nad takim rozwiązaniem swoich problemów, znaczy, że prawdopodobnie znajdujesz się na finansowym dnie. W takiej sytuacji nie opłaca się kalkulować ? zdecydowanie lepiej jest skorzystać z tej niepowtarzalnej okazji, by uratować się od życiowej tragedii.

Pamiętaj, że ogłoszenie bankructwa osobistego stanowi łakomy kąsek dla ?kombinatorów?, którzy są w stanie zrobić wszystko, by tylko nie spłacić swoich należności. Z tego względu otrzymanie poparcia sądu w tak drażliwej sprawie nie jest proste. Bardzo często wymaga to wieloletnich starań, które i tak zakończą się utratą całego majątku dłużnika. Rozwiązanie to jest jednak wciąż ? jakkolwiek by to nie brzmiało ? bardzo ?opłacalne?.

Dla kogo jest upadłość konsumencka?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej to świetne wyjście dla tych osób, które muszą spłacać swoje zobowiązania kosztem podtrzymania życia. Teoretycznie odnosi się to do ogromnej liczby dłużników, która nie jest w stanie uiścić należności względem wierzycieli. Problem polega jednak na tym, że to sami dłużnicy zazwyczaj nie chcą współpracować z instytucjami oferującymi pomoc. Jeśli więc Twoje zobowiązania finansowe Cię przerosły, a Ty pragniesz znów prowadzić normalne życie, zainteresuj się bliżej kwestią upadłości finansowej. Pamiętaj, że nie to nie Twoim, a sądu zadaniem jest ocena tego, czy możesz zostać objęty upadłością konsumencką. Nie zakładaj więc z góry, że prawo nie stanie po Twojej stronie ? pozwól wypowiedzieć się w pierwszej kolejności jemu.

Bardzo dziękujemy Ci za uwagę poświęconą naszej analizie kwestii bankructwa osobistego. Mamy nadzieję, że porady tu zawarte uznasz za wartościowe i pomocne. Jeśli chcesz zdobyć więcej praktycznych informacji ze świata finansów, serdecznie zapraszamy do pozostałych artykułów dostępnych na naszym blogu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *