Ubezpieczenia

Ubezpieczenie turystyczne. Czym jest? Jak działa? Czy się opłaca?

Wzrost standardów finansowych w naszym kraju powoduje, iż coraz większe grono Polaków łapie bakcyla podróżniczego. Możliwość zwiedzania całego świata za przysłowiowe ?grosze? to coś niebywałego, zważywszy na fakt, iż jeszcze 20 lat temu było to działem jedynie bogatej części społeczeństwa. Wybierając się jednak na zagraniczne wakacje, nie należy zapominać o odpowiednim ubezpieczeniu wszystkich uczestników wycieczki. Dzięki temu, nawet w przypadku poważnych problemów, nikt nie poniesie strat finansowych. Na łamach niniejszego wpisu poddajemy analizie kwestię ubezpieczeń turystycznych. Czym są? Czy opłaca się z nich korzystać? Zapraszamy do lektury!

Ubezpieczenie turystyczne ? co to jest?

Ubezpieczenie turystyczna ma zabezpieczyć osobę podróżującą przed kosztami związanymi z chorobą, wypadkiem lub innymi wydarzeniami (w zależności od oferty). Błędnym jest myślenie, że usługa ta przydaje się jedynie urlopowiczom podejmującym jakieś ryzyko. Dobrze wiadomo, że skoczek spadochronowy może nie skręcić kostki przez całe swoje życie, podczas gdy ktoś inny złamie nogę na śliskiej, sklepowej podłodze. O ile coś takiego dzieje się na ?naszym podwórku?, stosunkowo łatwo jest wybrnąć z problemu. Zdecydowanie trudniej jest jednak poradzić sobie, gdy wypadek ma miejsce setki kilometrów od domu lub co gorsza w innym kraju.

Niestety, wartość ubezpieczenia turystycznego jest przez Polaków bardzo mocno ignorowana. To nie jedynie nasza subiektywna opinia, jasno wynikająca ze statystyk prawda. Okazuje się, że na czas podróży ubezpiecza się jedynie 25% Polaków, podczas gdy w krajach Europy zachodniej robi to aż 75% ludzi!

Co może obejmować ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie na czas podróży może obejmować wiele usług. Wbrew błędnej opinii, produkty tego typu gwarantują nie tylko zwrot kosztów opieki zdrowotnej. O jakie usługi w ubezpieczeniu turystycznym warto się zatem postarać?

  • Zwrot kosztów utraconego bagażu. Zgubienie bagażu w podróży jest bardzo łatwe. Zazwyczaj nie przewozimy w nim bardzo cennych przedmiotów, niemniej jednak ich utrata z pewnością nie należy do przyjemności. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują zwrot kosztów zagubionego bagażu sięgający nawet 5 tysięcy złotych!
  • Zwrot kosztów transportu zwłok. Z reguły nie lubimy myśleć o czarnych scenariuszach, niemniej jednak doświadczenie pokazuje, iż warto być na nie przygotowanym. Niektóre polisy ubezpieczeń turystycznych zaniżają zwrot kosztów transportu zwłok do istnie śmiesznych stawek, wskutek czego klient musi wyłożyć 90% potrzebnej kwoty ze swojej kieszeni. Warto mieć to na uwadze.
  • Odpowiedzialność cywilna. Często zdarza się, że będąc na wakacjach ? zupełnie przypadkowo ? doprowadzamy do pewnych szkód. Bez względu jednak na to, czy działaliśmy celowo, czy nie, koszty zniszczeń będziemy musieli pokryć my sami. Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, posiadanie odpowiedzialności cywilnej w ramach ubezpieczenia turystycznego pozwoli Twojemu portfelowi odetchnąć z ulgą.
  • Zwrot kosztów zakwaterowania towarzyszy podróży w razie konieczności pozostania w danym miejscu. Wyobraź sobie, że jesteś na wakacjach z rodziną w Kairze. Niestety urlop zamienił się w mały dramat, ponieważ Twój 12 letni syn musiał zostać poddany zabiegowi wycięcia wyrostka robaczkowego w egipskim szpitalu. Załóżmy jednak, że jego ubezpieczenie nie zakładało zwrotu kosztów zakwaterowania towarzyszy podróży. Oznacza to, że chcąc doglądać syna, musisz zapłacić za dodatkowe dni przebywania w hotelu z własnej kieszeni. Pamiętaj, że dzięki odpowiedniemu dobraniu parametrów ubezpieczenia, można oszczędzić sobie tego typu wydatków.

Istnieje rzecz jasna wiele innych usług, które warto zawrzeć w umowie ubezpieczenia. Powyżej wymieniono jedynie kilka ważnych kwestii wokół których powstaje najwięcej sporów.

EKUZ czy ubezpieczyciele prywatni?

Teraz pozostaje jedynie ustalić, gdzie wykupić potrzebne nam ubezpieczenie turystyczne. Cały wybór sprowadza się do dwóch możliwości. Pierwsza z nich to Europejska Karta Ubezpieczeń Zdrowotnych, czyli EKUZ. Można wyrobić ją w każdej placówce Narodowego Funduszu Zdrowia. Karta EKUZ gwarantuje bezpłatne leczenie w państwowych oddziałach służby zdrowia. Warto jednak pamiętać, że skorzystanie z pomocy w szpitalu państwowym nie zawsze jest możliwe. Z tego względu warto posiadać także ubezpieczenie turystyczne od prywatnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Jednocześnie warto pamiętać, iż obejmuje ono zwrot kosztów także z tytułu wielu innych kłopotów, nie tylko tych związanych ze zdrowiem.

Czy i Ty wybierasz się w najbliższym czasie na zagraniczne wakacje? Jeśli tak, pamiętaj o wszystkich względach bezpieczeństwa. Zakładanie, iż żadne kłopoty nie mogą Cię spotkać, byłoby lekkomyślne i kosztowne. Weź sobie zatem do serca rady zawarte w niniejszym wpisie i wykup kompletne ubezpieczenie turystyczne!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *